جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
آخرین اخبار
صفحه اصلي > صفحه اصلی > اقیانوس بی پایان  
نیمه شعبان
در مورد ماه شعبان
ربیع به معنى بهار از ماده رَبع است. علت اینکه به این ماه ربیع گفته مى شود این است که در فصل بهار گیاهان تر و تازه اند و نامگذارى این ماه در فصل بهار رخ داده است.
همزمان با فرا رسیدن سالروز 16 آذر و نامگذاری این روز به نام "روز دانشجو" نگاهی انداخته ایم به ابعاد تاریخی و سیاسی این واقعه و البته ویژگی ها و مأموریت های امروزِ دانشجو و دانشگاهیان از منظر حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری. این، پرونده ایست چندرسانه ای،که تلاش دارد مروری کند هرچند به اجمال، بر نقش تاثیرگذار "دانشجو و دانشگاه" در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و یادی از شهدای 16 آذر ماه سال 32. مقاومتشان گرامی و راهشان پایدار.
رسول اکرم (ص) فرموده ‏اند: «رجب ماه بزرگ خداست و هیچ ماهی در حرمت و فضیلت‏ به پایه آن نمی ‏رسد و قتال با کافران در این ماه حرام است، آگاه باشید که رجب ماه پروردگار است و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است و اگر کسی در ماه رجب حتی یک روز روزه بدارد خدا را از خود خشنود ساخته و خشم الهی از او دور می‏گردد.»
مداحی های محرم 95 - صوتی, مداحی های محرم 94 - تصویری. شب اول, شب اول. شب دوم · شب دوم · شب سوم · شب سوم. شب چهارم · شب چهارم · شب پنجم · شب پنجم · شب ششم, شب ...
ماه محرم یادآور حادثه کربلا و عاشوراست، فرا رسیدن آن دل­‌ها را اندوهناک می­‌کند. قیام عاشورا معرفی الگوهای عینی برای تربیت حسینی است. قیام ابی عبدالله الحسین علیه السلام نقطه عطفی در تاریخ اسلام است که چون کوکب درخشانی جلب توجه می‌­کند و فصل جدیدی در زندگی بشریت می­‌گشاید ؛انقلابی که مبدأ و منشأ انقلاب‌های دیگر، حرکتی شگرف که موجب تحریک بیشتر گروه‌­ها و جنبشی فوق العاده که سبب بیداری توده­‌ها و پیدایش آزادی‌خواهی­‌های حقیقی گردید.
اسرار ماه مبارک رمضان اللهم رب الشهر رمضان الذی انزل القران.... عظمت رمضان برای همگان واضح است، ولی اسرار رمضان را همگان نمی دانند.... نه تنها در این ماه بزرگ رمضان، قرآن کریم نازل گردید.... و نه تنها مقدرات الهی در شبی از شبهای عزیز این ماه نوشته می شود .... بلکه خداوند مهربان حتی نویسنده این مقدرات را در این ماه معرفی نموده است تا هرکه میخواهد، با توسل به او،در اصلاح مقدراتش نیز دخالت پیدا نماید.... عظمت و زیبائی و مهربانی و دلسوزی ، ولایت را در احیای 21 رمضان میتوان دید که برای هدایت هر خدا جوی مخلص، و هر فرزند پیرو خویش که اضافه گل ایشان هستند، از نثار خون خود نیز کوتاهی ننمودند.... ولیله القدری که خیر من الف شهر است، را خداوند مهربان برای معرفی زهرای اطهر سلام الله علیها و فرزندان و پدر و همسر ایشان در این ماه عزیز گذاشته است، تا چراغی باشد برای روشنی دلهای مومنین.... رمضان ماه معرفی ولایت است....
با تشنگي و گرسنگي خود در آن، گرسنگي و تشنگي روز قيامت را بياد آوريد. به فقيران خود صدقه بدهيد؛ بزرگان خود را در آن احترام كنيد؛‌ كوچكترها را مورد رحمت خود قرار دهيد و صله رحم بجا آوريد. زبانهاي خود را حفظ كرده، ديدگان خود را از آنچه نگاه به آن حلال نيست، نگهداريد.
فضیلت و اعمال مشترکه ماه شعبان هر روز هفتاد مرتبه ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ» گفته شود و همچنین در این ماه صلوات بسیار فرستاده شود . از اعمال مهم اين ماه ، عمل كردن به روايت اميرالمؤ منين (عليه السلام ) است كه فرمودند: ((در هر پنج شنبه از ماه شعبان ، آسمانها زينت شده و آنگاه فرشتگان عرض مى كنند: خداى ما! روزه داران شعبان را ببخش و بيامرز و دعايشان را اجابت فرما!))

2 3 4 صفحه بعدی >>

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها
وزارت علوم
دانشگاه دریا نوردی و علوم دریایی چابهار
صندوق رفاه دانشجويان

بیانات مقام معظم رهبری

سامانه پشتيباني سايت هاي اينترنتي نهاد
پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه چابهار
 پرتال تخصصی تبیان مهدویت